Stresszkezelés a munkahelyen és azon kívül
A stresszről
Fizikában a feszültségnek kitett anyag elfáradását jelenti. Vészhelyzetben túlélő mechanizmus, életmentő. Vélt vészhelyzetben is működik ugyanez a mechanizmus. Életünket nem fenyegető eseményekből sok van, a baj az, hogy testünk erre is reagál.
A stressz nem egyszerűen nem tesz jót, hanem számos negatív hatása van az egészségre. A legveszélyesebb a tartós stressz. Normál esetben a stressz csak rövid ideig tartó állapot, és nem okoz kárt. Ha a veszély- vagy stresszhelyzet elmúlik, a szervezet stresszreakciója is elmúlik, anélkül, hogy bármilyen maradandó károsodást szenvednénk. A veszélyt az jelenti, ha a stressz tartóssá válik.
bővebben a stressztől: www.stressz.hu
A tartós stressz tünetei, velejárói
- Állandó tépelődés és aggodalom minden elvégzendő feladat miatt
- Döntéshozatali nehézségek
- Agresszivitás
- Depresszió
- Irracionális félelem
- Szenvedélybetegségekre való fokozott hajlam (alkohol, drogok)
A munkahelyi stressz
Sok ember szenved krónikus stressztől. A tartós stressz tipikus kísérő tünete az az érzés, hogy életünket már nem tudjuk irányítani. A legkisebb dolog is elég ahhoz, hogy úgy érezzük, betelt a pohár. A tartós stressz megbénít. Aki állandó stresszben él, egyre kevésbé tud teljesíteni a munkahelyén, gyengének érzi magát, feszült és nyugtalan. Nem tud lazítani, pihenni, túlhajszolja magát. Ez a tipikus stresszspirál. A stressz újabb stresszt generál.
Stresszkezelés a munkahelyen program célja
A tréning résztvevői elsajátítják belső energiaforrásaik mozgósításának módszereit, megtanulják, hogyan irányíthatják életüket úgy, hogy minél kisebb legyen a stressz negatív hatása szervezetükre. A csoport tagjai felkészítést kapnak arra, hogyan legyenek eredményesek az élet minden területén, összhangban a környezetükkel, az előttük álló feladatokkal, elvárásokkal.
A tréning elemei
- A stressz fogalma, krónikus stressz, stressz fajtái
- Stresszhelyzet, stresszorok, a stressz fizikai jelei
- Mi történik, ha a testünk riadót fúj?
- Hogyan mérjük a stresszt, ami bennünket ér?
- A stressz kezelése
- Stressz oldó technikák
- Táplálkozás, mozgás, rekreáció
- Célok, időbeosztás, kommunikáció
A program várható eredménye
A résztvevők meglévő energiájukat a valós problémák kezelésére fordíthatják, elkerülik a stressz-csapdákat, teljesítményük megsokszorozódik. Fejlődnek az egyéni hatékonyságot eredményező kompetenciáik, úgymint prevenció, célmeghatározás, lényeglátás, empátia, együttműködési készség és képesség. Mentálisan feltöltődnek, önismeretük, önértékelési képességük, s önelfogadásuk mértéke fejlődik. Belső erőforrásaik fokozódnak. Stresszkezelés a munkahelyen képzésünk Akkreditált program!